M4A3-32/32-5VC OverviewA mobile phone network consists of 32macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).44-TQFP is the package in which it resides.There are 32 I/Os programmed in it.The device is programmed with 44 terminations.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to 0°C~70°C TA.The chip should be mounted by Surface Mount.It belongs to the ispMACH® 4Aseries of FPGAs.When using this device, YES can also be found.The M4A3-32 indicates that its related parts can be found.1250 gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at 3.3V.In order to store data, EEPROM is used.This device operates at a voltage of 3.6Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 3V.There are 145 Programmable I/Os.It is recommended that the maximal frequency be lower than 167MHz.
M4A3-32/32-5VC Features44-TQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
M4A3-32/32-5VC ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M4A3-32/32-5VC CPLDs applications.
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4A |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M4A3-32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 32 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Number of Gates | 1250 |
| Max Frequency | 167MHz |
| Number of Programmable I/O | 145 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 32 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Delay Time tpd(1) Max | 5ns |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |