M4A3-32/32-7VC OverviewThis network has 32macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package 44-TQFP.As a result, it has 32 I/O ports programmed.44 terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.It is powered by a voltage of 3.3V volts.Package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the ispMACH® 4A series.It has 44 pins programmed.This device can also display YES.Its related parts can be found in the [0].The 1250 gates serve as building blocks for digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 3.3Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in EEPROM.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 44 pins on the device.In this case, the maximum supply voltage is 3.6V.Despite its minimal supply voltage of 3V, it is capable of operating.There are 160 programmable I/Os in this system.The maximum frequency should not exceed 125MHz.
M4A3-32/32-7VC Features44-TQFP package
32 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
M4A3-32/32-7VC ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M4A3-32/32-7VC CPLDs applications.
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4A |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M4A3-32 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 32 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Number of Gates | 1250 |
| Max Frequency | 125MHz |
| Number of Programmable I/O | 160 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 32 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |