M4A5-256/128-7YC OverviewCurrently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.There is a 208-BFQFP package containing it.There are 128 I/Os on the board.Terminations of devices are set to 208.QUAD is the terminal position of this electrical part.A voltage of 5Vprovides power to the device.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TA in order to ensure its reliability.Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.The ispMACH® 4A series FPGA is one of these types.In this chip, the 208 pins are programmed.If you use this device, you will also find YES.The M4A5-256 can be used to identify its related parts.For digital circuits, there are 10000 gates. These devices serve as building blocks.Optimal efficiency requires a supply voltage of 5V.For data storage, EEPROM is adopted.A Surface Mount is mounted on this electronic component.There are 208 pins on it.There is a maximum supply voltage of 5.25V when the device is operating.Normally, it operates with a voltage of 4.75VV as its minimum supply voltage.A power supply of 5V is required to operate it.There are a total of 900 Programmable I/Os.125MHz is the maximum frequency.The input signals are detected by 14 dedicated inputs.
M4A5-256/128-7YC Features208-BFQFP package
128 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
208 pins
5V power supplies
M4A5-256/128-7YC ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M4A5-256/128-7YC CPLDs applications.
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | ispMACH® 4A |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | M4A5-256 |
| Pin Count | 208 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of I/O | 128 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Number of Gates | 10000 |
| Max Frequency | 125MHz |
| Number of Programmable I/O | 900 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 256 |
| JTAG BST | YES |
| Number of Dedicated Inputs | 14 |
| Voltage Supply - Internal | 4.75V~5.25V |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 28mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |