M5475AFE OverviewThis microcontroller has a module or board type of MPU Core, which indicates that it is a module.There are ColdFire V4e, MCF5475 cores in its processor, which is what powers the microcontroller.It is not surprising that 0°C~70°C is the microcontroller's default setting.This MCU electronics has a size of 2MB Boot in terms of its flash.I would say that MCU chip belongs to the ColdFire® Series.As a result, the RAM size of the software has been reduced to 64MB in order to ensure that MCU chip runs normally.MCU chips of the MCU chip are operated at a 266MHz speed.
M5475AFE FeaturesCore processor of ColdFire V4e, MCF5475
Flash size of 2MB Boot
Speed of 266MHz
M5475AFE ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
M5475AFE Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
Industrial Gateways
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | ColdFire® |
| Size / Dimension | 3.7 x 4.5 93.4mmx114.3mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Speed | 266MHz |
| RAM Size | 64MB |
| Core Processor | ColdFire V4e, MCF5475 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 2MB Boot |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |