M5475JFEE OverviewMPU Core is the module or board type of the microcontroller.With ColdFire V4e, MCF5475 cores, microprocessor chip is powered by a processor.The default setting of the microcontroller is 0°C~70°C.MCU electronics 16MB has a flash size of 16MB.A member of the ColdFire® Series, MCU chip has an LCD screen.Software runs normally with RAM size 64MB when the RAM size is reduced.In 266MHz speed, the MCU chip operates.Despite operating at 266MHz frequency, it continues to function accurately.There is a Module package in microprocessor.Microprocessor chip is currently operating at 70°C degrees Celsius.A warmer temperature than 0°C is recommended when operating.
M5475JFEE FeaturesCore processor of ColdFire V4e, MCF5475
Flash size of 16MB
Speed of 266MHz
M5475JFEE ApplicationsThere are a lot of Logic
M5475JFEE Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | ColdFire® |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Frequency | 266MHz |
| Speed | 266MHz |
| RAM Size | 64MB |
| Core Processor | ColdFire V4e, MCF5475 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 16MB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |