M5485AFE OverviewMPU Core is the module or board type of the microcontroller.With ColdFire V4e, MCF5485 cores, microprocessor chip is powered by a processor.The default setting of the microcontroller is -40°C~85°C.MCU electronics 2MB Boot has a flash size of 2MB Boot.A member of the ColdFire® Series, MCU chip has an LCD screen.Software runs normally with RAM size 64MB when the RAM size is reduced.In 200MHz speed, the MCU chip operates.
M5485AFE FeaturesCore processor of ColdFire V4e, MCF5485
Flash size of 2MB Boot
Speed of 200MHz
M5485AFE ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
M5485AFE Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ColdFire® |
| Size / Dimension | 3.7 x 4.5 93.4mmx114.3mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Speed | 200MHz |
| RAM Size | 64MB |
| Core Processor | ColdFire V4e, MCF5485 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 2MB Boot |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |