M5485AFEE-D OverviewThe microcontroller has been classified as a MPU Core type module or board.An integral MCU electronics of it is a processor with ColdFire V4e, MCF5485 cores that drives the whole thing.It is important to note that the microcontroller is set to -40°C~85°C as the default setting.A MCU electronics's flash size is measured by the letter 2MB Boot.A member of the ColdFire® Series, this MCUs can be found in this category.A RAM size of 64MB is set in order to ensure that the software runs normally and that MCU chip does not crash.There is a 200MHz speed for this MCU chip.In order for microprocessor to continue to function accurately, microprocessor must continue to operate exactly at 200MHz frequency as long as microprocessor remains accurate.In addmicroprocessorion to that, microprocessor is packaged wmicroprocessorh Module.At the time of this microprocessor, the maximum operating temperature is 85°C.As far as the temperature is concerned, microprocessor should be warmer than -40°C when microprocessor is operating.
M5485AFEE-D FeaturesCore processor of ColdFire V4e, MCF5485
Flash size of 2MB Boot
Speed of 200MHz
M5485AFEE-D ApplicationsThere are a lot of Logic
M5485AFEE-D Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
Industrial Gateways
Embedded Instrumentation
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | ColdFire® |
| Size / Dimension | 3.7 x 4.5 95mmx114mm |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 200MHz |
| Speed | 200MHz |
| RAM Size | 64MB |
| Core Processor | ColdFire V4e, MCF5485 |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 2MB Boot |
| RoHS Status | RoHS Compliant |