M5-512/160-10YC OverviewCurrently, there are 512 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.There is a 208-BFQFP package containing it.There are 160 I/Os on the board.Terminations of devices are set to 208.QUAD is the terminal position of this electrical part.A voltage of 5Vprovides power to the device.It is recommended that the chip be packaged by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TA in order to ensure its reliability.Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.The MACH® 5 series FPGA is one of these types.In this chip, the 208 pins are programmed.If you use this device, you will also find YES.The M5-512 can be used to identify its related parts.For digital circuits, there are 20000 gates. These devices serve as building blocks.Optimal efficiency requires a supply voltage of 5V.For data storage, EEPROM is adopted.A Surface Mount is mounted on this electronic component.There are 208 pins on it.There is a maximum supply voltage of 5.25V when the device is operating.Normally, it operates with a voltage of 4.75VV as its minimum supply voltage.A power supply of 5V is required to operate it.125MHz is the maximum frequency.
M5-512/160-10YC Features208-BFQFP package
160 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
208 pins
5V power supplies
M5-512/160-10YC ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
M5-512/160-10YC CPLDs applications.
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | MACH® 5 |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | M5-512 |
| Pin Count | 208 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of I/O | 160 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Number of Gates | 20000 |
| Max Frequency | 125MHz |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 512 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 4.75V~5.25V |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 28mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |