M74HC299B1R OverviewThere is an embedded version of it in the 20-DIP (0.300, 7.62mm) package. In this case, it is packaged in the same way as Tube. The superior flexibility of this circuit is achieved through the use of 8-Bit circuits. There is a logic type Universal Shift Register associated with this electrical device. It is mounted in the way of Through Hole so that this electronic part can be seen. It is better to have an operating temperature higher than -55°C~125°C. In order to ensure maximum design flexibility, it features a High/Low output current of 5.2mA 5.2mA. It is a type of FPGA that belongs to the 74HC series of FPGAs. It operates at a voltage of 2V~6V. It is a member of the M74HC299 family. There are a number of termination types, including 20 terminations, which is the term that refers to the practice of terminating a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. In order to maintain normal operation of the device, the supply voltage should remain above 4.5V. The 20 pin count is provided. 8 Bits were used in the design of this electronic part. Mounted in the way of Through Hole is this electronic part. 20 pins are used in the design. It is a member of the HC/UH family of electronic devices. Upon reaching 6V, the supply voltage (Vsup) reaches its maximum value. In general, Vsup should be higher than 2V. The power source is 2/6V. The element consists of 1 elements in total. POSITIVE EDGE is the trigger it is configured with. Furthermore, it has the characteristic of HOLD MODE; COMMON I/O PINS; TOTEMPOLE SERIAL SHIFT RIGHT & SHIFT LEFT OUTPUTS; GATED OUTPUT CONTROL as well. The switching power supply includes 10 input lines, which consist of electronic circuits connected to the mains and rectifier input stages. There is a frequency that can be achieved, which is 80MHz.
M74HC299B1R Features 20-DIP (0.300, 7.62mm) package
74HC series
M74HC299 family
20 pin count
20 pins
2/6V power supplies
1 elements
M74HC299B1R ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M74HC299B1R Universal Bus Functions applications.
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Series | 74HC |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | HOLD MODE; COMMON I/O PINS; TOTEMPOLE SERIAL SHIFT RIGHT & SHIFT LEFT OUTPUTS; GATED OUTPUT CONTROL |
| Voltage - Supply | 2V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 4.5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 80MHz |
| Base Part Number | M74HC299 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Elements | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Power Supplies | 2/6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2V |
| Number of Circuits | 8-Bit |
| Load Capacitance | 50pF |
| Number of Bits | 8 |
| Propagation Delay | 300 ns |
| Turn On Delay Time | 300 ns |
| Family | HC/UH |
| Logic Function | Shift Register |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Current - Output High, Low | 5.2mA 5.2mA |
| Logic Type | Universal Shift Register |
| Output Polarity | TRUE |
| Trigger Type | POSITIVE EDGE |
| Number of Input Lines | 10 |
| fmax-Min | 24 MHz |
| Count Direction | BIDIRECTIONAL |
| Length | 25.4mm |
| Height Seated (Max) | 3.93mm |
| Width | 7.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |