M74HC42M1R OverviewPackaging is done using Tube.A total of 16 pins are present on the component.Using Surface Mount, it is mounted.As part of its construction, it has 16 pins.A minimum supply voltage of 2 V can be used for normal use.With a maximum supply voltage of 6 V, normal use can be maintained.There is no doubt that the maximum value of 85 °C should not be exceeded by its operating temperature.The operating temperature should not be lower than -40 °C at all times.A total of 1 elements make up this object.A configuration of the device is based on the 10 outputs.In the absence of external factors, it consumes 4 µA current.In order to configure this device, it has 4 inputs.For its specific needs, there are 10 output lines.
M74HC42M1R FeaturesM74HC42M1R ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
M74HC42M1R Specialty Logic ICs applications.
Wireless modems
Remote controls
Wireless network systems
Satellite communications networks
Ethernet circuitry
Wired telephone
Cordless telephone
Desktop PC
Notebook
Pocket PC
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| ECCN (US) | EAR99 |
| Logic Family | HC |
| Demultiplexing Capability | 1-of-10 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Element Inputs | 4 |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Number of Element Outputs | 10 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL (ns) | [email protected]|130@2V|22@6V |
| Absolute Propagation Delay Time (ns) | 195 |
| Process Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current (mA) | 5.2 |
| Maximum High Level Output Current (mA) | -5.2 |
| Minimum Operating Supply Voltage (V) | 2 |
| Typical Operating Supply Voltage (V) | 5|2.5|3.3 |
| Maximum Operating Supply Voltage (V) | 6 |
| Maximum Quiescent Current (mA) | 0.004 |
| Propagation Delay Test Condition (pF) | 50 |
| Minimum Operating Temperature (°C) | -55 |
| Maximum Operating Temperature (°C) | 125 |
| Standard Package Name | SOP |
| Supplier Package | SOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package Height | 1.65(Max) |
| Package Length | 10(Max) |
| Package Width | 4(Max) |
| PCB changed | 16 |
| Lead Shape | Gull-wing |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 10 |
| Number of Elements | 1 |
| Polarity | Inverting |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Propagation Delay | 195 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Number of Inputs | 4 |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 10 |
| RoHS Status | RoHS non-compliant |