MAX13326GUI/V+ OverviewAdditionally, there is a case included with the book as well. The mounting type recommended by the manufacturer is Surface Mount. A 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad case contains it. For your reference, this part contains Line Driver functions. Automotive Audio, Pre-Amplifier, Professional Audio can be used with the device. We supply it within 4.5V~18V. Using -40°C~105°C TA as a temperature range, this device operates. It has 28 terminations. A search for parts belonging to the MAX13326 family will yield similar results. Refer to the device's specifications: Class D. A voltage of 14.4V volts can be given by it. The mount is made by Surface Mount. This electrical component belongs to the Automotive, AEC-Q100 series. This device can handle a voltage of 14.4V as a supply voltage.
MAX13326GUI/V+ FeaturesWith 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -40°C~105°C TA
Supply voltage at 14.4V volts
MAX13326GUI/V+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX13326GUI/V+ Audio Special Purpose applications.
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~105°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Automotive Audio, Pre-Amplifier, Professional Audio |
| Voltage - Supply | 4.5V~18V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 14.4V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | MAX13326 |
| Function | Line Driver |
| Power Supplies | 14.4V |
| Interface | I2C |
| Nominal Supply Current | 1.7mA |
| Differential Output | YES |
| Specifications | Class D |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Number of Output Lines | 2 |
| Out Swing-Min | 8.4 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Applications | Audio, Pre-Amplifier |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 18V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP-EP |