MAX1343BETX+T OverviewIn package 36-WFQFN Exposed Pad, ADCs/DACs can be found.The Tape & Reel (TR) package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to -40°C~85°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding ADC, DAC, you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 2.7V~5.25V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 36.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 8 channels.To find parts with similar specifications, search "MAX1343.The data acquisition unit should be operated at 3V voltage.ADCs/DACs has a total of 36 pins.36 pins are part of the unit.Several cases of use were made more feasible through the use of the Surface Mount technique.If 3.3V is used, this device can be supplied.A/D converters are incorporated in this part in the amount of 1.You need to supply the device with at least 2.7V watts of power.The supply voltage cannot exceed 3.6V.The unit incorporates 4 digital to analog converters.
MAX1343BETX+T FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
3.3V unit
MAX1343BETX+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX1343BETX+T ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC, DAC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX1343 |
| Pin Count | 36 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ |
| Sampling Rate | 225 ksps |
| Settling Time | 5 μs |
| Sampling Rate (Per Second) | 225k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 6mm |
| Width | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |