MAX140EQH+D OverviewIn package 44-LCC (J-Lead), ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tray.In order to maintain normal operation, a temperature of -40°C~85°C is recommended.This outstanding ADC can be used to reimburse you for what you paid.ADCs/DACs would be best if this part was mounted through Surface Mount, which would save more space.ADCs/DACs would be prudent to redo the circuADCs/DACs if your meter does not register 2.5V~7V as ADCs/DACs should for the supply voltage.The total number of terminations is 44.This 1 function enables high performance for applications of any kind.2 channels enable this unit to handle complicated tasks efficiently.Those looking for similar parts could try searching "MAX140".Data acquisition units need a voltage of 5V to operate properly.According to its pin count, there are 44 pins.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 24-bit device.A total of 44 pins are involved in the unit.Surface Mount technique improves feasibility in many cases.7V is the preferred supply for this device.Due to high-level analog source acquisition, only 1 analog IN channels are implemented.In every data acquisition system, 1 converters play an important role.
MAX140EQH+D FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
24-Bit acquisition unit
7V unit
1 converters
MAX140EQH+D ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX140EQH+D ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1.07W |
| Voltage - Supply | 2.5V~7V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | MAX140 |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 7V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Dual |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.05% |
| Number of Converters | 1 |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |