MAX1447ECJ+ OverviewPackage 32-LQFP includes it.The Bulk package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to -40°C~85°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding ADC.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read a voltage of 2.7V~5.25V, the circuit should be re-built.Total, there are 32 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 2 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "MAX1447".The voltage to be applied to this data acquisition unit is 3.3V.In terms of pin count, it has a total of 32 pins.In order to implement high-level analog source acquisition, the 1 analog IN channels are implemented.
MAX1447ECJ+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
MAX1447ECJ+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX1447ECJ+ ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Bulk |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | ADC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX1447 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 50 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 4.5 Digit |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |