MAX14627ETA+T OverviewThe product comes in a case with the letter Tape & Reel (TR). The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 8-WFDFN Exposed Pad case embeds it. It has 1 channels. Detection Switch functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Consumer Audio directions. Votage is provided within 2.5V~5.5V. A temperature range of -40°C~85°C TA is used by this device. 8 is the number of terminations on the chip. A voltage of 3.6V can be supplied to it. TELECOM CIRCUIT is the telecom IC type used in the device.
MAX14627ETA+T FeaturesWith 8-WFDFN Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
Supply voltage at 3.6V volts
MAX14627ETA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14627ETA+T Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | NOT SPECIFIED |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 2.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PDSO-N8 |
| Function | Detection Switch |
| Number of Channels | 1 |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 2mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 2mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |