MAX1464CAI+ OverviewSensor and detector interface is used to save space by using the 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package.The characteristics of Binder Screw enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Surface Mount.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at 0°C ~ 70°C (TA) in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Analog.This is a 28-pin type electronic device.An output type of Analog, Digital is used.The current supply 890 µA is permissible for use.Supplier device package 28-SSOP is used by this company.Interface is an extremely efficient and reliable device from the - series suInterfaceable for a wide range of applications.
MAX1464CAI+ FeaturesMAX1464CAI+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX1464CAI+ applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Material | UL94 V-2 Nylon 6/6 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX146 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Type | Binder Screw |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Color | Natural |
| Output Type | Analog, Digital |
| Interface | SPI |
| Input Type | Analog |
| Current - Supply | 890 µA |
| Length (in) | 1/2 |
| Radiation Hardening | No |