MAX14827ATG+ OverviewA 24-WFQFN Exposed Pad package is used for space-saving purposes.Due to the fact that it is a type of Transceiver, it can deliver superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the technique of Surface Mount.To avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be kept at -40°C ~ 125°C.Sensor and detector interface is based on a unique design technique that this electronic device belongs to the subcategory of Interface ICs.As its supplier device package, it uses 24-TQFN (4x4).This device is part of the - series and provides the designer with an extremely efficient and reliable device for use in a wide range of environments.
MAX14827ATG+ FeaturesMAX14827ATG+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX14827ATG+ applications of sensor and detector interfaces.
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX14827 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Not For New Designs |
| Interface Type | IO-Link, SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Type | Transceiver |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 9V ~ 60V |
| Data Rate | - |
| Product Type | Sensor Interface |
| Protocol | IO-Link |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |
| Duplex | - |
| Receiver Hysteresis | 3.3 V |
| Product | I/O-Link Transceivers |