MAX14830ETM+ OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective 48-WFQFN Exposed Pad package.Transmission is carried out over 4, QUART channels.Surface Mount is the method for mounting it.In order for it to operate, a voltage of 1.71V ~ 3.6V must be applied.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Interface ICs.Universal asynchronous receiver-transmitter uses 500 uA as the supply current, which is suUniversal asynchronous receiver-transmitterable for a specific application.With a size of 128 B, the memory store various types of information.Universal asynchronous receiver-transmitter falls under the - series of electronic components.
MAX14830ETM+ FeaturesMAX14830ETM+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX14830ETM+ UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX14830 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Development Kit | MAX14830EVKIT# |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2.35 V |
| Series | - |
| Type | UART |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 3.6V |
| Number of Channels | 4, QUART |
| Memory Size | 128 B |
| Operating Supply Current | 500 uA |
| Data Rate | 6Mbaud |
| Product Type | UART Interface IC |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Data Rate (Max) | - |
| With False Start Bit Detection | - |
| Features | Internal Oscillator |
| With Modem Control | - |
| With Auto Flow Control | Yes |
| With IrDA Encoder/Decoder | Yes |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX14830 |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 1.82.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Memory Size | 128B |
| Operating Supply Current | 500μA |
| Max Supply Current | 500μA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 4MHz |
| Data Rate | 24 Mbps |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| FIFO's | 128 Byte |
| Height | 750μm |
| Length | 7.1mm |
| Width | 7.1mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |