MAX14980ETO+T OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 42-WFQFN Exposed Pad.Power buffer is ready to ship in a package of Tube.A universal mount that's easy to adapt.Type-wise, this is a Buffer, ReDriver.To operate, this op amp buffer needs 3V ~ 3.6V voltage.In order to maintain a high standard of output, 2 channels cooperate together.There is no input provided by it.It is recommended to set the operating temperature to -40°C ~ 85°C to avoid any malfunctions.The operational amplifier buffer targets SAS, SATA applications and others.- is the output unit.42 pins are included in it.In this case, they are 350mA op amp buffers.A power buffer like the power buffer plays a crucial role in the industry.It operates at a voltage of 350 mA.There is a splitter in this picture that comes from TDM-NA.There is no suitable temperature for the it if it is lower than -40 °C.It is not recommended to use a temperature higher than 85 °C.
MAX14980ETO+T Features2 channels.
Mainly used in SAS, SATA.
A standard Transformers.
MAX14980ETO+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX14980ETO+T Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 42 |
| Supplier Device Package | 42-TQFN (3.5x9) |
| Mounting Style | PCB |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 56 |
| Manufacturer | HALO Electronics |
| Brand | HALO Electronics |
| RoHS | Details |
| Voltage Time - Et | 22 V us |
| Schedule B | 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/85 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX14980 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Series | TDM-NA |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | SAS, SATA |
| Subcategory | Transformers |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Output | - |
| Number of Channels | 2 |
| Inductance | 960 uH |
| Interface | SAS, SATA |
| Operating Supply Current | 350 mA |
| Current - Supply | 350mA |
| Input | - |
| Product Type | Isolation Transformers |
| Operating Temperature Range | - 40 C to + 85 C |
| Data Rate (Max) | - |
| Isolation Voltage | 3 kV |
| Delay Time | 300ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output Pre-Emphasis |
| Product Category | Pulse Transformers |
| Turns Ratio | 3 CT:8 CT |
| Width | 8.89 mm |
| Height | 6.35 mm |
| Length | 9.65 mm |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 42 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX14980 |
| Operating Supply Current | 350mA |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |