MAX14998ETO+ OverviewMake sure this chip is running at {0}.
MAX14998ETO+ FeaturesMAX14998ETO+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX14998ETO+ Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 42 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Resistance | 7Ohm |
| Max Power Dissipation | 2.758W |
| Base Part Number | MAX14998 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 6 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 500μA |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Max Supply Current | 850μA |
| Turn On Delay Time | 120 ns |
| Data Rate | 17 Gbps |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 50 ns |
| -3db Bandwidth | 8.5GHz |
| On-State Resistance (Max) | 7Ohm Typ |
| Switch Circuit | DPDT |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |