MAX161BCWI+T OverviewThere is a package that contains materials from Tape & Reel (TR).Sensor and detector interface is used to save space by using the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.The characteristics of Data Acquisition enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Surface Mount.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at 0°C~70°C in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is Logic.28 terminations prevent signals from reflecting off the transmission line's end.Using its base part number MAX161 you can locate related electronic parts.This device is configured with 1 functions.The voltage supply is 5V.Pins on a 28 component are designed to serve the specific functions of that component.Surface Mount is mounted in the way.By maintaining the operating supply current at 8mA, more efficiency can be achieved.Whenever the supply voltage exceeds 7V, failures are likely to occur.A failure will occur if the supply voltage is below -300mV.The system has been optimized to operate at the power supply of 5V.
MAX161BCWI+T FeaturesWith 5V channels
operate temperature at the range of 8mA
MAX161BCWI+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX161BCWI+T applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | MAX161 |
| Pin Count | 28 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 7V |
| Min Supply Voltage | -300mV |
| Operating Supply Current | 8mA |
| Number of Bits | 8 |
| Input Type | Logic |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 50 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Output Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY, COMPLEMENTARY BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.293% |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 50 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Analog Input Voltage-Min | -5V |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |