General DescriptionThe MAX17497A/MAX17497B include both a current mode fixed-frequency flyback converter and a synchronous step-down regulator. They contain all the control circuitry required to design wide input-voltage nonisolated power supplies to supply multiple output rails for smart meters, industrial control, and other similar applications. The MAX17497A has its rising/falling undervoltage lockout (UVLO) thresholds optimized for universal offline (85V AC to 265V AC) applications, while the MAX17497B supports undervoltage lockout (UVLO) thresholds suitable to low-voltage DC-DC applications. Both devices also include a 3.3V fixed-output synchronous step-down regulator that delivers up to 600mA load current.Benefits and Features♦ Reduced Component Count and Board Space
◇ Flyback/Boost with Integrated Internally
Compensated Step-Down Regulator
◇ No Current-Sense Resistor
◇ Space-Saving 16-Pin (3mm x 3mm) TQFN
Package
♦ Minimal Radio Interference
◇ 250kHz Switching in Offline Version
Minimizes Interference with Radio Receivers
in Smart Meter Applications
♦ Reduced Inrush Current
◇ Programmable Flyback/Boost Soft-Start
◇ Internal Digital Soft-Start for Step-Down
Regulator
♦ Reduced Power Dissipation Under Fault
◇ Hiccup Mode Overcurrent Protection
◇ Thermal Shutdown with Hysteresis
♦ Robust Protection Features
◇ Flyback/Boost Programmable Current Limit
◇ Input Overvoltage Protection
♦ Optimized Loop Performance
◇ Programmable Slope Compensation for
Flyback/Boost Maximizes Obtainable Phase
Margin
♦ High Efficiency
◇ Low RDSON, 150mI, 65V-Rated Internal
nMOSFET
◇ 3.3V Step-Down Regulator Efficiency Greater
Than 90%
♦ Optional Spread SpectrumApplications AC-DC Power Supplies for Smart Meter Applications
Universal-Input Offline AC-DC Power Supplies
Wide-Range DC Input Flyback/Boost Industrial Power Supplies
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Product Category | AC DC Converters, Offline Switchers |
| Series | MAX17497A |
| Type | Fixed Frequency Flyback Converter |
| Packaging | Alternate Packaging |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 125 C |
| Package-Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | 16-TQFN (3x3) |
| Watt | - |
| Number-of-Outputs | 2 Output |
| Output-Isolation | Isolated |
| Internal-Switch-s | No |
| Voltage-Breakdown | - |
| Topology | Flyback |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 4.5 V ~ 29 V |
| Duty-Cycle | 94.50% |
| Frequency-Switching | 250kHz |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Voltage |
| Control-Features | EN, Soft Start |
| Isolation | Isolated |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Output-Voltage | 3.3 V 5 V |
| Operating-Supply-Current | 2.75 mA |
| Output-Current | 600 mA |
| Switching-Frequency | 250 kHz |
| Part-#-Aliases | MAX17497A |
| Package-Case | TQFN-16 |
| Duty-Cycle-Max | 97 % |
| Input-Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Input-Supply-Voltage-Max | 29 V |