MAX180AEPL+ OverviewADCs/DACs is included in package 40-DIP (0.600, 15.24mm).A Tube package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -40°C~85°C for normal operation.This outstanding Data Acquisition System (DAS) can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Through Hole.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read 5V -12V -15V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.In total, there were 40 terminations.High performance is available here with 1 functions.Using 8 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.Find similar parts by searching "MAX180".There is a standard voltage that should be applied to this data acquisition unit of 5V.The number of pins is 40.Depending on your requirements, this might be used as a high resolution 12-bit data acquisition device.Pins 40 are included in the unit.Many cases of use can be made feasible with the Through Hole technique.A total of 8 analog IN channels are implemented to accommodate high-level analog source acquisition.There are 1 A/D converters built into this part.
MAX180AEPL+ FeaturesThrough Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX180AEPL+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX180AEPL+ ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 5V -12V -15V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | MAX180 |
| Pin Count | 40 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0244% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Analog Input Voltage-Max | 2.5V |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Negative Supply Voltage-Nom | -12V |
| Analog Input Voltage-Min | -2.5V |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 52.07mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |