MAX188ACWP OverviewThere is a package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) available.In the Tube package, this data acquisition unit is available.Maintaining a 0°C~70°C working temperature ensures normal operation.This outstanding Data Acquisition gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.Overall, there are 20 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 8 channels.Try searching "MAX188" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 5V.As far as pin count goes, it has 20.This is a high resolution 12-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.In this unit, there are 20 pins.There were many cases where the Surface Mount technique made use more feasible.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is possible to supply this device using 5V.The system implements 8 analog IN channels for high-level acquisition of analog sources.There are 1 A/D converters incorporated in this part.Whenever the supply voltage reaches near 2.5mA, the user should take note.As far as the maximum voltage for supply is concerned, it is 5.25V.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters should be powered wAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog convertersh a minimum of 4.75V.
MAX188ACWP FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5V unit
MAX188ACWP ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX188ACWP ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition |
| Max Power Dissipation | 800mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX188 |
| Pin Count | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Current-Max | 2.5mA |
| Supply Type | Dual |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Output Bit Code | BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 133 ksps |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |