MAX188AEAP OverviewPresented in package 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width).The recommended working temperature is -40°C ~ 85°C in order to maintain normal operation.The outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than ±5V for the supply voltage.As a result of deploying 8 channels, this unit is able to efficiently perform complex tasks.An integrated data acquisition device with a 12-bit resolution is used in this application.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consists of 1 A/D converters.The unit is part of the - series.
MAX188AEAP FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX188AEAP ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX188AEAP ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX188 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Interface Type | SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Voltage - Supply | ±5V |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Number of Inputs | 4, 8 |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 12 bit |
| Sampling Rate | 133 kS/s |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V, 5V |
| Voltage - Supply, Digital | ±5V, 5V |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Features | - |