MAX19700ETM+ OverviewIt is packaged in a way that resembles QFN.The electronic part in this example has been designed using 10 Bits.As part of Tube, it is embedded.It involves terminating a transmission line with an impedance-matching device.Supply voltage should be set to 3V.48 pins are used in the design.A minimum operating temperature of -40°C ensures its reliability.Ensure its reliability by operating at a maximum of 85°C.This device is equipped with 48 pins.As a result, it supports the maximum supply voltage of 3.3V.In order to operate it, a maximum voltage of 2.7V must be applied.Maintaining a high supply voltage of 3V is essential for high efficiency.In order to operate this DC switching regulator, the supply current must be in the range of 13.1mA.2 converters convert both numbers and figures into words.There is a TELECOM CIRCUIT telecom IC in it.In order to operate, it requires a 3V power supply.
MAX19700ETM+ FeaturesMAX19700ETM+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX19700ETM+ AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Package / Case | QFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power Rating | 36.3mW |
| Max Power Dissipation | 36.3mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | Parallel, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 13.1mA |
| Number of Bits | 10 |
| Quiescent Current | 12.1mA |
| Supply Current-Max | 0.016mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 7.5 Msps |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX197 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | * |