MAX19700ETM+T OverviewIn the manner of 48-WFQFN Exposed Pad, it is packaged as it is.There is an electronic part in this product that has been designed with 10 Bits.It is part of the Tape & Reel (TR) package, which is included in the download.In the 48 termination, an impedance-matching device is used for terminating a transmission line. This is referred to as the 48 termination.As the supply voltage for this device is 2.7V~3.3V, it converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) so it can drive a load with regulated DC power.This electrical device takes the form of a digital voltage supply, which is 2.7V~3.3V.Based on the base part number, it will be possible for the related parts to be located.We recommend keeping the supply voltage as 3V at all times.There is a 48 pin count that is included in this device.It is ideal to use the device at temperatures below 85°C when it is in its operating range.As for the IC used in the telecom sector, it is a TELECOM CIRCUIT IC.There is a 3V power supply that powers the unit.I would recommend operating the system at a temperature of -40°C at least.
MAX19700ETM+T FeaturesMAX19700ETM+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX19700ETM+T AFE applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Power Rating | 36.3mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX19700 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Current-Max | 0.016mA |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX19700 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power (Watts) | 36.3 mW |
| Power Rating | 36.3 mW |
| Max Power Dissipation | 36.3 mW |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Interface | Parallel, SPI |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 13.1 mA |
| Quiescent Current | 12.1 mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 7.5 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 7.5 Msps |
| Radiation Hardening | No |