MAX19705ETM Overview10 Bits were used to design this electronic part.With 48 pins, it is designed.This device operates at the minimal operating temperature of -40 °C in order to ensure its reliability.To ensure its reliability, it operates at a maximum operating temperature of 85 °C.It is capable of supporting 3.3 V's maximum supply voltage.During its operation, it is supplied with a maximum voltage of 2.7 V.High efficiency requires a voltage of 3 V.DC switching regulator operating at 9.6 mA supply current.2 A/D converters convert analog signals, like voltage, to digital form so that microcontrollers can read and process them.
MAX19705ETM FeaturesMAX19705ETM ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX19705ETM AFE applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Number of Pins | 48 |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX197 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| RoHS | Compliant |
| Series | * |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 28.2 mW |
| Max Power Dissipation | 28.2 mW |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Parallel, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 9.6 mA |
| Number of Bits | 10 |
| Quiescent Current | 12.5 mA |
| Reference Voltage | 1.024 V |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 7.5 Msps |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 55.1 dB |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Lead Free |