MAX19705ETMT OverviewAs part of Reel, it is embedded.As part of Resistors, this part is included.This electrical device is a Aluminum Nitride Resistor type.
MAX19705ETMT FeaturesMAX19705ETMT ApplicationsThere are a lot of Other
MAX19705ETMT AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Mounting Style | PCB Mount |
| Case Code - in | 0805 |
| Case Code - mm | 2012 |
| Maximum Operating Temperature | + 155 C |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1000 |
| Part # Aliases | 9-2176476-8 |
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Brand | TE Connectivity / Holsworthy |
| RoHS | Details |
| Series | RA73 |
| Packaging | Reel |
| Tolerance | 0.1 % |
| Temperature Coefficient | 25 PPM / C |
| Type | Aluminum Nitride Resistor |
| Resistance | 523 Ohms |
| Subcategory | Resistors |
| Power Rating | 1 W |
| Technology | Thin Film |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Product Type | Thin Film Resistors |
| Product | Precision Resistors Thin Film SMD |
| Voltage Rating | 100 V |
| Product Category | Thin Film Resistors - SMD |
| Width | 1.25 mm |
| Height | 0.43 mm |
| Length | 2 mm |