MAX19707ETM Overview48-WFQFN Exposed Pad is how it's packaged.It is designed with 10 Bits.This electrical device supplies/analog voltage 2.7V ~ 3.3V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage), providing regulated DC power to drive devices.Its supply voltage is 2.7V ~ 3.3V.Power is measured in Watts for this electrical device.Identify this electrical device by its type Low Power AFE.In addition, 8 converters can be used to convert numbers into words and figures into words.48-TQFN (7x7) is its device package supplier.
MAX19707ETM FeaturesMAX19707ETM ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX19707ETM AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX19707 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Pd - Power Dissipation | 2.22 W |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.3 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.8 V, 2.7 V |
| Interface Type | Serial, 3-Wire |
| SNR - Signal to Noise Ratio | 54.2 dB |
| Series | - |
| Type | Low Power AFE |
| Power (Watts) | 84.6 mW |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 10 |
| Architecture | Pipeline |
| Resolution | 10 bit, 12 bit |
| Sampling Rate | 45 MS/s |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |
| Number of Converters | 8 |