MAX19707ETM+T Overview48-WFQFN Exposed Pad is how it's packaged.It is designed with 10 Bits.This file is embedded in the Tape & Reel (TR) package.This electrical device supplies/analog voltage 2.7V ~ 3.3V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage), providing regulated DC power to drive devices.Its supply voltage is 2.7V ~ 3.3V.This board is designed with 48 pins.In order to maintain reliable operation, it operates at a minimal operating temperature of -40 °C.For reliability, it operates at 85 °C, its maximal operating temperature.3.3 V's maximum supply voltage can be supported by it.Keeping the supply voltage at 3 V will ensure high efficiency.Power is measured in Watts for this electrical device.Using a supply current of 16.5 mA, this DC switching regulator operates on a DC voltage.Identify this electrical device by its type Low Power AFE.In addition, 8 converters can be used to convert numbers into words and figures into words.Microcontrollers often use 2 A/D converters to convert analog signals like voltage into digital form for reading and processing.48-TQFN (7x7) is its device package supplier.
MAX19707ETM+T FeaturesMAX19707ETM+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX19707ETM+T AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 5A991.B.1 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Power Rating | 84.6mW |
| Max Power Dissipation | 84.6mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX19707 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | Serial |
| Max Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Current | 16.5mA |
| Number of Bits | 10 |
| Quiescent Current | 35mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 45 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Number of Converters | 8 |
| Conversion Rate | 45 Msps |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 54.2 dB |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |