MAX19711ETN+ OverviewThe package is packaged in the way that 56-WFQFN Exposed Pad would package it.In order to design this electronic part, 10 Bits have been used.The package Tube contains this file embedded in it.It is a method of terminating a transmission line with an impedance-matching device that is known as 56 termination.Using 2.7V~3.3V, this electrical device converts AC voltage into regulated DC voltage and drives a load with regulated DC power.A voltage of 2.7V~3.3V is provided to this electrical device by its supply/digital voltage.In order to establish its related parts, one needs to identify the base part number associated with the part.A 3V supply voltage should be used for the supply voltage.In terms of its design, it has 56 pins.There are a total of 96 pins on this device.Devices such as this must be operated at temperatures below 85°C in order to function properly.In this case, the telecom IC it adopts is TELECOM CIRCUIT.There is a 1.83V power supply attached to it and it runs on it.As a minimum, the operating temperature should be -40°C degrees Celsius.
MAX19711ETN+ FeaturesMAX19711ETN+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX19711ETN+ AFE applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Power Rating | 37.5mW |
| Max Power Dissipation | 37.5mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX19711 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 1.83V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 10 |
| Quiescent Current | 17mA |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 56-TQFN (7x7) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX19711 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Power (Watts) | 37.5 mW |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.3V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.3V |