MAX19713ETN+GH7 OverviewThis part is included in Circular Connectors.
MAX19713ETN+GH7 FeaturesMAX19713ETN+GH7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX19713ETN+GH7 AFE applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1 |
| Manufacturer | Glenair |
| Brand | Glenair |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX197 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | D38999 Series IV |
| Subcategory | Circular Connectors |
| Product Type | Circular MIL Spec Connector |
| Product Category | Circular MIL Spec Connector |
| Surface Mount | YES |
| Published | 2007 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N56 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Telecom IC Type | TELECOM CIRCUIT |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |