MAX197BEWI+ OverviewADCs/DACs is included in package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width).A Tube package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -40°C~85°C for normal operation.This outstanding Data Acquisition System (DAS) can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Surface Mount.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read 4.75V~5.25V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.In total, there were 28 terminations.High performance is available here with 1 functions.Using 8 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.Find similar parts by searching "MAX197".There is a standard voltage that should be applied to this data acquisition unit of 5V.The number of pins is 28.Depending on your requirements, this might be used as a high resolution 12-bit data acquisition device.Pins 28 are included in the unit.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters requires at least 4.75V power supply.A voltage exceeding 5.25V is prohibited for supply of the part.
MAX197BEWI+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
MAX197BEWI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX197BEWI+ ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX197 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |