MAX198BEWI+ Overview28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is available as a package.There is a Tube package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~85°C to maintain normal operation.There is an outstanding Data Acquisition System (DAS) that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 4.75V~5.25V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 28.You can access high performance with 1 functions here.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 6 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "MAX198".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.In terms of pin count, it has 28.ADCs/DACs is a device that can capture data in 12-bADCs/DACs resolution.In many cases, the Surface Mount technique improved feasibility.The device can be supplied using 5.25V.There are 1 A/D converters in this part.If the power supply is at least 4.75V, it can work.
MAX198BEWI+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
12-Bit acquisition unit
5.25V unit
MAX198BEWI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX198BEWI+ ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 1.143W |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX198 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |