MAX199BEWI+T OverviewEnclosed in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.This data acquisition unit is available in the Tape & Reel (TR) package.To maintain normal operation, the working temperature is advised to be set as -40°C~85°C.You can get what you paid from this outstanding Data Acquisition System (DAS).To save more space, mount this part through Surface Mount.If your meter doesn't read 4.75V~5.25V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.There are 28 terminations in total.1 functions here to access high performance for whatever applications.By deploying 8 channels, this unit executes complicated tasks efficiently.Try searching "MAX199" if you fancy parts with similar specs.5V is the common amount of voltage that should be applied to this data acquisition unit.Speaking of pin count, it has 28 pins.This is a high resolution 12-bit data acquisition device.The Surface Mount technique improved the feasibility for many cases of use.This device can be supplied using 5.25V.This part incorporates 1 A/D converters.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters can work from a power supply of at least 4.75V.
MAX199BEWI+T FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
5.25V unit
MAX199BEWI+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX199BEWI+T ADCs/DACs applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 762mW |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX199 |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | Parallel |
| Sampling Rate | 100 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Conversion Rate | 100 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Noise Level | 56 dB |
| Manufacturer Part Number | 01881.2-00 |
| Approvals | CE, cURus, EAC |
| Manufacturer | Stego |
| RoHS | Yes |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX199 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current Rating | 0.17 A |
| Air Flow | 69.5 CFM |
| Power Consumption | 4.1 W |
| Connection Type | Wire Leads |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| IP Rating | IP54 |