MAX232NE4 OverviewThere is a package called 16-DIP (0.300, 7.62mm) that contains it, and you can find it there. It is very easy to carry because of the Tube-shaped packaging. Regulating the temperature to 0°C ~ 70°C (TA) is crucial to ensuring reliable operation. With a 4.5V ~ 5.5VV power source, you should be able to use it. There is a setting on the gadget that sets the supply current to 10 mA. In order to maximi5 Ve efficiency, the supply voltage should be set to 5 V. It is an electrical component that belongs to the - series and is made of copper. There is a power supply set to 5 V for the component that is being used. Unlike other devices, this one is self-contained in Interface ICs. Also, this device can generate EXTERNAL CHARGE PUMP. As far as the supply current for operation of the device is concerned, it has a maximum value of 10 mA. In this case, it has a pin count of 16.
MAX232NE4 FeaturesInterface ICs subcategory
MAX232NE4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MAX232NE4 Controllers Interface ICs applications.
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
Multi-Function Monitors
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Number of Terminals | 16 |
| Mounting Style | Through Hole |
| Package | Tube |
| Mfr | Texas Instruments |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Brand | Texas Instruments |
| RoHS | Details |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | EXTERNAL CHARGE PUMP |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Technology | BICMOS |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Terminal Pitch | 2.54 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Function | Transceiver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Texas |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Power Supplies | 5 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Supply Current-Max | 10 mA |
| Data Rate | 120kbps |
| Output Characteristics | TOTEM-POLE |
| Supply Type | Single Supply |
| Seated Height-Max | 5.08 mm |
| Differential Output | NO |
| Product Type | RS-232 Interface IC |
| Output Polarity | INVERTED |
| Protocol | RS232 |
| Input Characteristics | SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |
| Driver Number of Bits | 2 |
| Receiver Number of Bits | 2 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500 mV |
| Interface Standard | EIA-232-F; TIA-232-F; V.28 |
| Number of Drivers | 2 Driver |
| ESD Protection | ESD Protection |
| Supply Voltage1-Nom | 5 V |
| Output Low Current-Max | 0.0032 A |
| Number of Receivers | 2 Receiver |
| Out Swing-Min | 10 V |
| Supply Voltage1-Min | 4.5 V |
| Product | RS-232 Transceivers |
| Supply Voltage1-Max | 5.5 V |
| Shutdown | Without Shutdown |
| Product Category | RS-232 Interface IC |
| Width | 6.35 mm |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 19.3 mm |