MAX24310EXG2 OverviewLocated in the Tray package, it can be accessed. - comes with the case. The mounting type to use is Surface Mount. As of right 1w, the device has 1. There is a maximum frequency for normaloperation of 750MHz. Clock program is possible to adjust the operating temperature range of -40°C~85°C. There is a possibility of the component supplying a voltage of 1.8V~3.3V. Component Ethernet, SONET/SDH serves the main purpose. In this case, CML, CMOS, TTL is meant to be the output. You will be able to search for information based on MAX24310. Clock & Timer ICs devices belong to this family. Series - refers to the part. 81-CSBGA (10x10) is used as a device package supplier by the company.
MAX24310EXG2 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of CML, CMOS, TTL
MAX24310EXG2 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MAX24310EXG2 application specific timer applications.
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
Ethernet Switches, Routers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | - |
| Supplier Device Package | 81-CSBGA (10x10) |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX24310 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Active |
| Frequency - Max | 750MHz |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 1.8V~3.3V |
| Base Part Number | MAX24310 |
| Output | CML, CMOS, TTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 750MHz |
| Input | CMOS, TTL, Crystal |
| Product Type | Clock Generators |
| Ratio - Input:Output | 3:10 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH |
| Product Category | Clock Generators & Support Products |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |