MAX30004CWV+T Overview30-WFBGA, WLBGA is how it's packaged.Identify this electrical device by its type Biopotential AFE.In addition, 1 Converter converters can be used to convert numbers into words and figures into words.30-WLP (2.74x2.93) is its device package supplier.
MAX30004CWV+T FeaturesMAX30004CWV+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX30004CWV+T AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 30-WFBGA, WLBGA |
| Supplier Device Package | 30-WLP (2.74x2.93) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX30004 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 1.1 V |
| Interface Type | SPI |
| Analog Supply Voltage | 1.1 V to 2 V |
| Digital Supply Voltage | 1.1 V to 2 V |
| Series | - |
| Type | Biopotential AFE |
| Applications | Heart Rate Monitoring |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Resolution | 18 bit |
| Sampling Rate | 125 S/s to 512 S/s |
| Number of Converters | 1 Converter |