MAX3100CPD+ Overview14-DIP (0.300, 7.62mm) contains it. With its Tube-shaped packaging, it's easy to carry. Temperature regulation to 0°C~70°C ensures reliable operation. Using a 2.7V~5.5VV power source should be fine. In it, there are terminations that end in 14. 3.3V is an ideal supply voltage for high efficiency. As a member of the MAX3100 family, it is a prime number. It operates by using 14 pins. Set the supply current to 150μA for the gadget. When the supply voltage is set to 5V, maximum efficiency is achieved. 1 serial I/Os are integrated into the part. As of right now, there are 1 channels available. It requires 1mA as the greatest current to function.
MAX3100CPD+ FeaturesMAX3100CPD+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX3100CPD+ Controllers Interface ICs applications.
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 1.620005g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Termination | Through Hole |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 3.6864MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX3100 |
| Function | Controller |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI, UART |
| Memory Size | 8B |
| Operating Supply Current | 150μA |
| Max Supply Current | 1mA |
| Data Rate | 230 kbps |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Height | 4.45mm |
| Length | 19.43mm |
| Width | 7.87mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |