MAX3100ETG+ OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective 24-WFQFN Exposed Pad package.Transmission is carried out over 1 Channel channels.In order for it to operate, a voltage of 2.7V ~ 5.5V must be applied.Various similarities make it an appropriate candidate for inclusion in the subcategory of Interface ICs.To ensure its high efficiency, a voltage of 3.3 V, 5 V is provided as the supply voltage.Universal asynchronous receiver-transmitter uses 1 mA as the supply current, which is suUniversal asynchronous receiver-transmitterable for a specific application.With a size of 16 B, the memory store various types of information.Universal asynchronous receiver-transmitter falls under the - series of electronic components.
MAX3100ETG+ FeaturesOperating supply voltage of 3.3 V, 5 V
MAX3100ETG+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX3100ETG+ UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-TQFN (4x4) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX3100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Development Kit | MAX3100EVKIT+ |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | IrDA/RS-232/RS-485 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Function | Controller |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V, 5 V |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Interface | SPI, UART |
| Memory Size | 16 B |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Current - Supply | 150µA |
| Data Rate | 230 kb/s |
| Product Type | UART Interface IC |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Standards | - |