MAX3107ETG+T OverviewThe 24-WFQFN Exposed Pad package contains it. It's packaged in the shape of a Tape & Reel (TR). To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C~85°C. It should be able to operate on a 2.35V~3.6VV power supply. In it, there are 24 terminations. It is a member of the MAX3107 family of numbers. 24 pins are used for operation. The supply current to the gadget is set to 650μA. There are currently 1 channels available. The greatest current required for it to function is 1.3mA.
MAX3107ETG+T FeaturesMAX3107ETG+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX3107ETG+T Controllers Interface ICs applications.
Desktop PCs
Notebook PCs
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.35V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX3107 |
| Function | Controller |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Operating Supply Current | 650μA |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Max Supply Current | 1.3mA |
| Data Rate | 24 Mbps |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Length | 3.5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |