MAX3111EENI OverviewIt can be found in the 28-DIP (0.300, 7.62mm) package that you can download. Easy-to-carry Tube-shaped packaging. It is important to regulate the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use 3V~3.6VV power. There are 28 terminations in this circuit. 5V supply voltage allows high efficiency. As a member of the MAX3111E family of numbers, it is a prime number. The gadget's supply current is set to 600μA. The component's power supply is set to 3.3V. 1 serial I/Os are incorporated into the part.
MAX3111EENI FeaturesMAX3111EENI ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX3111EENI Controllers Interface ICs applications.
Notebook PCs
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
| Package / Case | 28-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | THROUGH-HOLE |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX3111E |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T28 |
| Function | Controller |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Interface | SPI, UART |
| Operating Supply Current | 600μA |
| Data Rate | 250 kbps |
| Address Bus Width | 1 |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 1 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Length | 34.795mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |