MAX311CPE+ OverviewIn the {0} package, it is used.
MAX311CPE+ FeaturesMAX311CPE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX311CPE+ Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Break-Before-Make |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX311 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-15V |
| Number of Channels | 2 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~36V ±4.5V~18V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| On-State Resistance (Max) | 250Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 58 dB |
| Switch-on Time-Max | 1000ns |
| Signal Current-Max | 0.05A |
| Length | 19.175mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Mounting Style | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 100 ns |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX311 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 33 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | +/- 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 9 V |
| On Resistance - Max | 300 Ohms |
| Off Time - Max | 100 ns |
| On Time - Max | 100 ns |
| Maximum Dual Supply Voltage | +/- 16.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Resistance | 250 Ω |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Power Dissipation | 550 mW |
| Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Configuration | 2 x 4:1 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 33 V |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Operating Supply Current | 100 nA |
| Nominal Supply Current | 75 µA |
| Throw Configuration | 4PST |
| Logic Function | Multiplexer |
| Supply Type | Dual, Single |
| Turn-Off Delay Time | 100 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5 V |
| -3db Bandwidth | - |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 9V ~ 36V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V ~ 18V |
| Product | Multiplexers |
| Features | Break-Before-Make |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |