MAX31851RATB+T OverviewPackaging consists of materials from Tape & Reel (TR).There is a 10-WFDFN Exposed Pad package that is used in order to conserve space.This type of Thermocouple to Digital Converter is capable of providing superior performance.Surface Mount is used as the mounting method.In order to avoid unnecessary cooling processes, the operating temperature should be kept at -40°C~125°C.Sensor and detector interface uses the input type Thermocouple (Multiple).The use of 10 terminations is intended to prevent signals from reflecting off the transmission line's end.According to its base part number of MAX31851, related electronic parts are available.In this case, it is configured with 1 functions.There is a voltage supply of 3.3V that is used to operate it.A Surface Mount mounting is used.As its output type, it uses Digital.Maintaining the operating supply current at 900μA may improve efficiency.3V is maintained as the minimum supply voltage.There is a maximum supply voltage of 3.7V.
MAX31851RATB+T FeaturesWith 3.3V channels
operate temperature at the range of 900μA
consumer IC type: 3V
MAX31851RATB+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX31851RATB+T applications of sensor and detector interfaces.
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WFDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| Type | Thermocouple to Digital Converter |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX31851 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N10 |
| Output Type | Digital |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.7V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Operating Supply Current | 900μA |
| Input Type | Thermocouple (Multiple) |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 10-TDFN (3x4) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX31851 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Series | - |
| Current - Supply | 900 µA |