MAX35104ETL+T OverviewThere is a package that contains materials from Bulk.Sensor and detector interface is used to save space by using the QFN package.The characteristics of Time to Flight to Digital Converter enable it to provide superior performance.Its mounting technique is Surface Mount.Sensor and detector interface is recommended that the operating temperature be maintained at -40°C ~ 85°C in order to avoid unnecessary cooling processes.The input type adopted by the program is CMOS.Pins on a 4 component are designed to serve the specific functions of that component.An output type of CMOS is used.By maintaining the operating supply current at 62 uA, more efficiency can be achieved.The current supply 62 µA is permissible for use.In recognition of its unique design, this electronic device falls under the subcategory of Interface ICs.Sensor and detector interface is designed to transmSensor and detector interface data over 2 Channel channels.Application voltages of 3.3 V are required to operate it.Supplier device package 40-TQFN (5x5) is used by this company.Interface is an extremely efficient and reliable device from the - series suInterfaceable for a wide range of applications.
MAX35104ETL+T Featuresoperate temperature at the range of 62 uA
MAX35104ETL+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX35104ETL+T applications of sensor and detector interfaces.
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
Hearables
Wearable Medical
| Package / Case | QFN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 40-TQFN (5x5) |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Product Depth (mm) | 5(mm) |
| Operating Temp Range | -40C to 85C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX35104 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Pd - Power Dissipation | 2.8571 W |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2.3 V |
| Interface Type | 4-Wire, SPI |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Time to Flight to Digital Converter |
| Subcategory | Interface ICs |
| Pin Count | 4 |
| Output Type | CMOS |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 2 Channel |
| Operating Supply Current | 62 uA |
| Input Type | CMOS |
| Current - Supply | 62 µA |
| Product Type | Sensor Interface |
| Screening Level | Industrial |
| Product | Gas Flow Meters |
| Product Length (mm) | 7(mm) |
| Product Height (mm) | 0.9(mm) |