MAX3624AETJ2T OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. 32-WFQFN Exposed Pad is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. The device contains 1. In normaloperation, the maximum frequency is 318.5MHz. The operating temperature is varied over a range of -40°C~85°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3V~3.6V. Its primary purpose is Ethernet, SONET/SDH. As the output, LVCMOS, LVPECL should be used. Searching for information is made easier by using the MAX3624 part number as the base number. There is a series number - associated with the part. Among its suppliers is 32-TQFN (5x5), which provides the device packages for the company.
MAX3624AETJ2T FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVPECL
MAX3624AETJ2T ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MAX3624AETJ2T application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX3624 |
| Frequency - Max | 318.5MHz |
| Product Status | Obsolete |
| Mfr | Microchip Technology |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | MAX3624 |
| Output | LVCMOS, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 318.5MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |