MAX3629CTJ+ OverviewThe Tube package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 32 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. Total number of uPs/uCs/peripheral ICs is CLOCK GENERATOR, OTHER. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 320MHz. Temperatures can be varied in the 0°C~70°C range. Depending on the component, a voltage of 3V~3.6V can be supplied. This component primarily serves the purpose of Ethernet. The output should be LVCMOS, LVDS. Currently, there are 2009 publications of the part. In order to find information about a part, you need to start at MAX3629. The Surface Mount mounting method is recommended. There are 32 pins on this device. The board has 32 pins. 3.3V should be the supply voltage.
MAX3629CTJ+ FeaturesMounting Type: Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVDS
with 32 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MAX3629CTJ+ ApplicationsThere are a lot of Microsemi Corporation
MAX3629CTJ+ application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX3629 |
| Output | LVCMOS, LVDS |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 320MHz |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 25MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Main Purpose | Ethernet |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |