MAX3636ETM+T OverviewThe package Tape & Reel (TR) contains it. In a 48-WFQFN Exposed Pad-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. As far as terminations are concerned, there are 48. Voltage is provided by the part at 3.3V. Running 260 utilizes this part's peak reflow temperature. There are CLOCK GENERATOR, OTHER user processors, user controllers, or peripheral integrated circuits on this device. On the device, there are 1. For normaloperation, 800MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature -40°C~85°C. The component can supply a voltage of 3V~3.6V. The main purpose of the component is Ethernet, Fibre Channel, PCI Express (PCIe), SONET/SDH. The output will be LVCMOS, LVDS, LVPECL. A total of 2011 parts have been published. Searching for information about MAX3636 starts with the base part number. Devices with 48 pins are designed. A total of 48 pins are included. Voltage should be kept at 3.3V.
MAX3636ETM+T FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
uPs/uCs/Peripheral ICs Type of CLOCK GENERATOR, OTHER
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVDS, LVPECL
with 48 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
MAX3636ETM+T ApplicationsThere are a lot of Microsemi Corporation
MAX3636ETM+T application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | MAX3636 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, OTHER |
| Frequency (Max) | 800MHz |
| Input | LVCMOS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:10 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 160MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Main Purpose | Ethernet, Fibre Channel, PCI Express (PCIe), SONET/SDH |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |