MAX3677CTJ2 OverviewThe package Tray contains it. In a 32-WFQFN Exposed Pad-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. On the device, there are 1. For normaloperation, 320MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~70°C. The component can supply a voltage of 3V~3.6V. The main purpose of the component is Ethernet. The output will be LVCMOS, LVDS, LVTTL. Searching for information about MAX3677 starts with the base part number. The number - refers to the series of the part. As a supplier device package, 32-TQFN (5x5) is used by the company.
MAX3677CTJ2 FeaturesMounting Type: Surface Mount
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS, LVDS, LVTTL
MAX3677CTJ2 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
MAX3677CTJ2 application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX3677 |
| Mfr | Microchip Technology |
| Product Status | Obsolete |
| Frequency - Max | 320MHz |
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | - |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | MAX3677 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 320MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | Ethernet |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |